Namigi za starše

Najstniki in branje
Odrasli lahko najstnikom pomagamo, da jim branje postane pomemben del življenja.
Izogibajmo se:

• nerganju, podkupovanju, prisili,
  • kritiziranju gradiva, ki ga berejo,
  • pretirani hvali, ko jih najdemo brati.

Namigi za spodbujanje k branju:

• Bodimo jim zgled. Naj vidijo, kako sami uživamo v branju.
  • Opremimo svoj dom z različnim gradivom za branje. Knjige, revije, časopise odložimo naokrog. Preverimo, če kaj zmanjka in tako ugotovimo, kaj najstnike zanima.
  • Dajmo jim možnost, da sami izbirajo knjige. Ko skupaj obiščemo knjižnico ali knjigarno, pojdimo vsak po svoje in izberimo gradivo glede na lasten interes.
  • Gradimo na tem, kar najstnika zanima. Poiščimo knjige, revije, članke, ki govorijo o njihovih najljubših glasbenikih, športnikih in tematiki, za katero izrazijo zanimanje. Plačajmo jim letno naročnino na priljubljeno revijo.
  • Branje za zabavo naj postane vrednota. Kar koli mladi berejo, pa četudi stripe v časopisju, pomaga graditi bralne spretnosti.
  • Sami preberimo kakšen mladinski roman. To nam pomaga razumeti, kaj mlade okupira, kaj jih veseli in je lahko odlična podlaga za pogovore o občutljivih temah.
  • Branje na glas naj postane del družinskega vsakdana. Zanimiv članek iz časopisa, lepo pesem ali krajše besedilo iz enciklopedije glasno in z navdušenjem preberimo, ko smo skupaj v prostoru in iz tega ne poskušajmo narediti učne ure.
  • Prepoznajmo najstnikovo zanimanje za resne teme.  Predlagajmo jim, naj preberejo kakšno gradivo za odrasle in jim dajmo vedeti, da to zmorejo, ker so že dovolj zreli.

Iz različnih razlogov bodo najstniki še vedno imeli obdobja, ko sploh ne bodo kazali zanimanja za branje. Pomembno je,da se ne prepustimo paniki, pač pa jim nevsiljivo pomagamo, da se v njih spet zaneti želja po branju.

Knjižnice in branje
Eno izmed najboljših daril, ki jih lahko podarite svojemu otroku, je, da mu pomagate odrasti v bralca. Če želite, da bi vaš otrok pridobil zaupanje v svoje bralne sposobnosti, se posluževal knjižnic, znal izbirati dobre knjige in užival v branju, upoštevajte sledeče namige:

• Obisk knjižnice naj postane redna družinska aktivnost.
  • Postanite član najbližje knjižnice in to čim prej omogočite tudi svojemu otroku.
  • Skupaj obiščite prireditve za otroke v knjižnici.
  • Pomagajte otrokom izbrati primerne knjige, a jim tudi dovolite, da izberejo sami.
  • Uporabljajte računalnik, da poiščete naslove in avtorje.
  • Doma uredite kotiček za knjige, izposojene v knjižnici.
  • Na koledarju označite predviden obisk knjižnice.
  • Naj vas otrok vidi, ko uživate ob branju knjig.

Uživajte ob skupnem branju.

Družinsko branje – zibelka branja

Skupaj obiščite knjižnico, knjigarno, listajte po knjigah, navdušujte se nad njimi.

Izberite starosti primerne knjige; dovolite otroku, da pri izbiri sodeluje.

Ne zapuščajte dóma brez knjige; vzemite jih s seboj na potovanja, k zobozdravniku, zdravniku.

Poglobite se v zgodbo; postavljajte vprašanja, pogovarjajte se ob ilustracijah, predvidevajte, kaj bo na naslednji strani.

Igrajte se besedne igre; iščite ali ustvarjajte rime, iščite besede na isto začetnico, tvorite pomanjševalnice, večkrat ponovite otroku novo besedo in pri tem spreminjajte, ritem in  glasnost.

Staršem priporočamo v branje: