Tako so poimenovali vseslovensko opazovanje nočnega neba, kjer smo bile slovenske šole in društva ob praznovanju 100. obletnice Mednarodne astronomske zveze ter 70. obletnice Društva matematikov, fizikov in astronomov Slovenije pozvane, da organiziramo javno opazovanje za naš okoliš.

Mi smo se v petek, 20. septembra 2019, v večernih urah zbrali na Ponikvah, na parkirišču pred cerkvijo. Z nami je bil prijazen gospod Toni Šavli, ki nam je s teleskopom približal planeta Saturn in Jupiter, povedal marsikaj zanimivega. S pomočjo zvezdne karte smo se tudi orientirali na nočnem nebu, poiskali Veliki voz, Severnico, Kasiopejo.

Ker je cerkev na Ponikvah Plečnikova mojstrovina, nam je gospa Karla Kofol predstavila zgodovino nastanka cerkve in arhitektov prispevek pri tem.

Topel čaj nas je pogrel, da smo se posladkali z nutelino zvezdo, pa gre zahvala Markovi mami Ireni.

Zelo sem vesela, da nam je ta petek uspelo, kajti na prvotno napovedani petek nam jo je zagodlo vreme. Kmalu bo spet priložnost, da na isti lokaciji opazujemo zanimive predstave na nočne nebu, zato sledite obvestilom na šolski spletni strani.

Ker je v temi težko fotografirati, sem zbrala vtise obiskovalcev. Preberite jih spodaj.

Vsi smo videli Saturn, nekateri pa tudi Jupiter. Pričakovali smo sicer, da bodo planeti večji, a
je bilo vseeno zanimivo. Saturn je bil rumene barve. Občudovali smo, kako ga je g. Šavli med
toliko zvezdami našel.
Videli smo veliki voz. Ker smo se že v šoli učili, kako se pride do zvezde severnice, je ni bilo
težko najti. Težje je bilo poiskati mali voz. S pomočjo zvezdnih kart smo se orientirali, kje na
nebu je kakšna skupina zvezd. Imena ozvezdij so bila zanimiva.
Biti s sošolci, ko je temno, je zabavno.
Za lepo večerno dogodivščino se vam lepo zahvaljujemo.
(učenci PŠ Šentviška Gora z učiteljico Eriko)

Ko sem gledala zvezde, mi je bilo zelo všeč, ker sem bila v naravi in zvezde se mi zdijo zelo
lepe. (Gaja, 5. b)
Všeč mi je bilo, ko smo opazovali zvezde, ker je bila zvezda s teleskopom še večja in lepša.
(Lejla, 5. b)
Ko smo gledali zvezde, mi je bilo najbolje, ko sem gledala skozi teleskop. (Lucy, 5. b)
Všeč mi je bilo, ker se je res lepo vse videlo. Čaj je bil topel in vsi smo lahko pogledali
zvezde s teleskopom. (Lucija, 5. b)